10 tras orienteeringowych w powiecie wieruszowskim - wielki sukces czy wciąż niedosyt?

• fotogaleria

Rozmowa z Włodzimierzem Dyzio – Kierownikiem sekcji biegu na orientację WKS Wawel Kraków, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w biegu na orientację, wychowawcą i trenerem medalistów i reprezentantów Polski w bno, twórcą wielu tras orienteeringowych w powiecie wieruszowskim

Od wielu lat Powiat Wieruszowski promuje orienteering, czyli bieg na orientację. Dyscyplina ta stała się wiodącym produktem turystycznym Powiatu pn. ,,Wieruszowski Powiat z Mapą i Kompasem’’. W 2018 roku Powiat Wieruszowski był organizatorem Ogólnopolskich Mistrzostw w Biegu na Orientację pn. ,,Puchar Najmłodszych’’.

O pasji do orienteeringu, ocenie tras orienteeringowych w powiecie wieruszowskim, działalności w uznanym klubie sportowym rozmawiamy z Panem Włodzimierzem Dyzio – miłośnikiem orienteeringu, Kierownikiem sekcji biegu na orientację WKS Wawel Kraków, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w biegu na orientację, wychowawcą i trenerem medalistów i reprezentantów Polski w bno oraz zaprzyjaźnionym działaczem na rzecz orienteeringu w powiecie wieruszowskim.

1. Panie Włodzimierzu, jak zrodziła się u Pana pasja do orienteeringu?

W szkole średniej moim nauczycielem był pan Konrad Janowski, pasjonat tego sportu
i w 1976 roku zrobił nam, mojej klasie pierwszy trening z mapą. W następnym roku miałem już 30 startów, z tego jeden na mapie kolorowej. W rankingu swojej kategorii zająłem pierwsze miejsce. Dużo wyjazdów i poznawanie nowych miejsc, spodobało mi się. Lubię rywalizację i aktywność.

1. Jak opisałby Pan tę dyscyplinę sportu?

Wysiłek fizyczny uprawiany w warunkach naturalnych oraz łamigłówki z mapą i to wszystko połączone z rywalizacją sportową. Każdy start w nowym terenie to nowe wyzwanie. Kategorie wiekowe dla każdego, tu startują dzieci i weterani, tu są trasy dla początkujących i dla wyczynowców.

1. Panie Włodzimierzu, zna Pan dobrze nasz produkt turystyczny, nasze tereny oraz trasy orienteeringowe, których w dużej mierze jest Pan twórcą. Jak ocenia Pan nasz produkt?

Coś wspaniałego, wjeżdżając na teren powiatu widzieć tablice z napisem ”Trasy orienteeringowe”. To ewenement na skalę światową. Widać że władze lokalne myślą nie standardowo.

1. Czy 10 tras orienteeringowych to ewenement w skali ogólnopolskiej?

Już nie, bo powstały, wzorując na waszych pomysłach trasy orienteeringowe w Białowieży, Warszawie, Gdańsku i wielu miejscach w Polsce, ale Powiat Wieruszowski był pierwszy.

1. A trasy orienteeringowe, które ma w ofercie turystycznej powiat wieruszowski rzeczywiście pozwalają na profesjonalne treningi?

Oczywiście na pewnym etapie zawodniczym jak najbardziej. Wielokrotnie robiliśmy zgrupowania sportowe w tych terenach z wykorzystaniem tras orienteeringowych.

1. Jak układa się współpraca z Powiatem Wieruszowskim w ramach opracowywania tras?

Profesjonalne podejście do każdej nowej propozycji składanej przez Adama Śliwakowskiego, poprawianie starych i tworzenie nowych tras. To wszystko jest możliwe dzięki pomocy ze strony Powiatu.

1. Jest Pan Kierownikiem sekcji biegu na orientację w prężnie działającym klubie sportowym. Na czym polega Pana działalność?

Koordynuję pracę sekcji naszego klubu, mamy w naszym klubie 120 zawodników w różnym wieku i poziomie sportowym, musimy im stworzyć jak najlepsze warunki do treningu. Mamy w klubie pięciu trenerów i grupę działaczy, którzy organizują zajęcia treningowe dla zawodników. Organizujemy zawody sportowe, na których corocznie startują zawodnicy z powiatu wieruszowskiego.

1. W ubiegłym roku WKS Wawel Kraków obchodził szczególny jubileusz – 100-lecie istnienia. Jak wspomina Pan tę uroczystość?

100-lecie Klubu, gala jak podczas jakiś festiwali, zaproszeni goście (pan Adam Śliwakowski), spotkanie po latach z wieloma zawodnikami. Było uroczyście i sympatycznie.

1. Proszę wymienić trzy najważniejsze cechy, które powinna posiadać osoba uprawiająca tę dyscyplinę?

Sport dla każdego, biegamy w swoich kategoriach wiekowych i na trasach o różnym poziomie trudności, każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba polubić przyrodę i wysiłek fizyczny oraz sportową rywalizację.

1. Jakie są największe korzyści, które przynosi orienteering?

Uprawianie sportu w zgodzie z naturą, nauka koncentracji i oswojenie ze stresem. Dużo sprawności i wytrzymałości - cechy, które trenując ten sport poprawiamy. Poznawanie nowych miejsc, nowych znajomych.

1. Czy są minusy tej dyscypliny?

Ja nie znam.

1. Jakie są Pana najbliższe plany związane w orienteeringiem i rywalizacją sportową w biegu na orientację?

W tym dziwnym roku sport musiał się zmienić, kalendarz startów został zmieniony, zostało kilka imprez rangi mistrzowskiej do rozegrania. Liczę, że mój klub potwierdzi swoją mocną pozycję w kraju, a ja w kategorii weterańskiej zdobędę kilka medali.

1. Co chciałby przekazać Pan osobom, które nie znają orienteeringu? Jak zachęcić do rozpoczęcia przygody z orienteeringiem?

Zgłosić się do Starostwa Powiatowego w Wieruszowskie i uzyskać kontakt do klubów na terenie powiatu, skontaktować się z Polskim Związkiem Orientacji Sportowej lub ściągnąć mapę z trasami orienteeringowymi  i samemu pokonać trasy.