• Informacja

W dniu 24 grudnia 2019r. (wtorek) Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie nieczynne

• Obowiązek rejestracji w BDO (Baza Danych Odpadowych)

Obowiązkiem rejestracji w Rejestrze-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne, firmy budowlane, zakłady mechaniki samochodowej, czy podmioty wytwarzające odpady niebezpieczne.

101. rocznica Święta Niepodległości

W ubiegłą niedzielę odbyły się powiatowe obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość organizowana przez Samorząd Powiatu Wieruszowskiego oraz Samorząd Gminy Łubnice miała miejsce w Wójcinie.

Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. za Ojczyznę, sprawowaną w Kościele Parafialnym p.w. św. Katarzyny i św. Walentego w Wójcinie. Następnie już na dziedzińcu kościoła pod symboliczną tablicę poświęconą poległym za Ojczyznę w latach 1939-1945, przedstawiciele Samorządu Powiatowego, Samorządów Gminnych, jednostek powiatowych oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze pamięci.

W tym symbolicznym miejscu starosta wieruszowski Andrzej Szymanek przywołał heroiczne wydarzenia sprzed 101 lat. Przytoczył między innymi historię powstańczych walk kolejnych pokoleń o niepodległą ojczyznę, które toczono również na Ziemi Wieruszowskiej oraz w jej najbliższej okolicy.

Dalsze obchody miały miejsce w Centrum Kultury Wsi w Wójcinie, gdzie z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Wójt Gminy Łubnice Michał Pazek. Głos zabrali również obecni na uroczystości parlamentarzyści na Sejm RP.

Wydarzenie uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wójcinie  oraz występ Orkiestry Dętej z Dzietrzkowic.

Przedstawiciele Powiatu Wieruszowskiego uczestniczyli również w uroczystościach gminnych, które odbywały się w Lututowie, Sokolnikach oraz Wieruszowie, gdzie uroczystość została połączona z obchodami  z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie.