Nasz produkt turystyczny

Zarówno dla miłośników przepraw przez las w iście wojskowym stylu jak i dla tych, którzy preferują krótsze i spokojniejsze spacery pośród drzew, przygotowany został produkt turystyczny „Wieruszowski Powiat z mapą i kompasem”, zainspirowany dyscypliną sportową, jaką są biegi na orientację. Głównym celem wdrażania produktu jest zapewnienie możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu w obszarach leśnych w nietuzinkowy i oryginalny sposób. Turyści mogą przemierzać przygotowane dla nich trasy, zarówno w trybie sportowym jak i typowo turystycznym, przebywając w ciągu jednego dnia określoną przez siebie część trasy. Przebieg każdej trasy wyznaczają umieszczone na stałe w lasach punkty kontrolne, wyposażone w specjalne perforatory do zaznaczania osiągniętego punktu na karcie. Pokonywanie kolejnych tras pozwala na zdobycie „Odznaki Powiatowej Orienteeringu Sprawnościowego” ( OPOS ) na jednym z trzech poziomów: brązowym, srebrnym i złotym. Wieruszowskie wyprawy z mapą i kompasem to nie tylko aktywny wypoczynek pośród cichych, pełnych grzybów lasów, to również wędrówka przez dzieje: każda z tras znajduje się w pobliżu ciekawych zabytków powiatu. Warto poznać ich fascynującą przeszłość i poczuć niezwykłą atmosferę. Aktywny wypoczynek to nie tylko orienteering. W bogatej ofercie gospodarstw agroturystycznych każdy znajdzie coś dla siebie. Sympatycy gier zespołowych mają do dyspozycji boiska, sale sportowe; miłośnicy sportów wodnych mogą popływać na pontonach i kajakach, zaś na tych, którzy lubią bardziej kameralne dyscypliny czeka bilard, tenis ziemny i tenis stołowy. Trudno jednak aktywnie spędzać wolny czas o pustym żołądku. O syty i smaczny posiłek zadbają szefowie kuchni wieruszowskich restauracji i barów, oraz gospodynie w gospodarstwach agroturystycznych. Serwowane są między innymi wielokrotnie nagradzane: „śledź z rydzami”, „szynka walichnowska”, „golonka walichnowska”, „szynka z komina”, „kiszka wieruszowska”, „salceson ozorkowy w galarecie”, „pasztet myśliwski”, „prażuch z żeberkami i kapustą”, „chłopskie jadło na pańską kieszeń” oraz wiele innych.

Wieruszowski Powiat z mapą i kompasem, www.mapaikompas.powiat-wieruszowski.pl from PZOS.tv on Vimeo.

Jak sie bawić?

Turyści wyposażeni w mapy i tzw. karty startowe (zakupione w punkcie informacji turystycznej, wybranych obiektach noclegowych i gastronomicznych oraz w gospodarstwach agroturystycznych) swoją niezwykłą zabawę rozpoczynają docierając do wybranego kompleksu leśnego, w którym znajduje się trasa do wędrówek orienteeringowych. Za pomocą kompasu lub urządzenia GPS starają się odnaleźć 35 ukrytych w lasach punktów kontrolnych. Ich odnalezienie potwierdzają na tzw. karcie startowej dołączonej do mapy. Potwierdzenia dokonuje się za pomocą perforatora znajdującego się na każdym punkcie kontrolnym. Każdy perforator ma swój niepowtarzalny znak, który odciska się w sposób taki aby numer odnalezionego punktu kontrolnego odpowiadał numerowi na karcie. Trasa nie ma ustalonego początku, ani końca. Każdy turysta może rozpoczynać i kończyć wędrówkę od wybranego punktu i w kolejności przez siebie ustalonej. Zdobywając kolejne punkty kontrolne możemy tropić jelenia, podziwiać piekne lasy, zbierać wyśmienite grzyby, stanąć oko w oko z sarną lub zającem, podglądać dzięcioła w czasie jego pracy. Przemierzanie kolejnych tras daje nam niepowtarzalną możliwości poznawania lasu od podszewki, dotykając go, czując jego bliskość i piękno. "Wieruszowski Powiat z mapą i kompasem" to nie tylko wędrówki po lesie. Bogata oferta turystyczna naszych gospodarstw agroturystycznych oraz hoteli i restauracji pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.Stawy rybne i rzeka Prosna czekają na miłośników wędkowania, szlaki turystyczne zachęcają do przemierzana ich na rowerze, pieszo lub konno,a w powietrzu unosi się zapach wyśmienitych potraw, charaktersytycznych dla kuchni wieruszowskiej


Karta starowa


Przykładowa mapa


Perforator na punkcie kontrolnym

Kliknij tutaj aby pobrać kartę startową w formacie PDF.

Stałe, całoroczne trasy orienteeringowe

Do każdej z siedmiu stałych tras orienteeringowych opracowana została mapa, na której znajdują się współrzędne topograficzne oraz współrzędne GPS wszystkich znajdujących się na niej punktów. Na odwrocie map znajduje się informator, z podstawowymi informacjami o produkcie, wskazaniem ciekawych zabytków powiatu wieruszowskiego oraz adresami gospodarstw agroturystycznych, hoteli i restauracji.
Dostępne trasy:
 1. Sokolski Las
 2. Głaz
 3. Lisie Jamy
 4. Galewice
 5. Czastary
 6. Szustry
 7. Gola
 8. "U Maćka III"
 9. Pieczyska
 10. Żdżarski Las
Aby pobrać mapę w formacie PDF kliknij na jej nazwę.

Regulamin „Odznaki Powiatowej Orienteeringu Sprawnościowego” (OPOS)

Odznaka zwana w skrócie OPOS jest odznaką ustanowioną i nadawaną przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie w celu zachęcenia Państwa do aktywności fizycznej i dbałości o własne zdrowie poprzez indywidualne lub grupowe uprawianie marszów, biegów, jazdy rowerowej i narciarskiej na orientację, jako formy aktywnego wypoczynku. Odznakę może zdobywać każdy, bez względu na wiek, kto spełni warunki niniejszego regulaminu. Odznaka jest ustanowiona w 3-ech stopniach:
 • brązowym
 • srebrnym
 • złotym
Odznakę zdobywa się sukcesywnie; w ciągu jednego roku kalendarzowego można zdobyć tylko jeden stopień odznaki.

Warunki zdobywania odznaki:
a) na stopień brązowy wymaganie jest „ zaliczenie” 1 obiektu „mapowego” z wykazu w punkcie 6. Zaliczenie polega na przejściu w terenie przez 30 z 35 punktów kontrolnych oznaczonych na mapie i terenie, potwierdzenie w odpowiedniej rubryce na karcie startowej (odnalezienie punktów kontrolnych oznaczonych (na mapie i na PK) numerami- kodami od 31 do 65)
b) Na stopień srebrny wymagane jest „zaliczenie” kolejnych 2-ch obiektów sportowych („mapowych”) (każdy obiekt na odrębnej karcie startowej)
c) Na stopień złoty wymagane jest „zaliczenie” 3-ch obiektów sportowych („mapowych”)
Obiekty sportowe (mapowe) na których usytuowane są punkty kontrolne (PK):
 • „Czastary”
 • „Lisie Jamy”
 • „Galewice”
 • „Głaz”
 • „Sokolski Las”
 • „Szustry”
 • „Gola”
 • „U Maćka III”
 • „Pieczyska”
Podstawą do nadania odznaki jest starannie wypełniona karta startowa z potwierdzeniem 30 PK złożona do oceny przez Komisję Weryfikacyjnąpowoływaną przez Starostę Wieruszowskiego.