• Wieruszowski Powiat z Mapą i Kompasem

Rada Powiatu

Informacja dotycząca zasad pracy Urzędu

Starostwo Powiatowe w Wieruszowie od czasu wprowadzenia stanu epidemii nie zaprzestało i nie zaprzestaje obsługi interesantów.
      Interesanci po wejściu do Urzędu są kierowani przez wyznaczonego pracownika do właściwego pomieszczenia Urzędu w celu załatwienia sprawy i powinni stosować się do jego zaleceń.
      Rejestracja pojazdów w Wydziale Komunikacji i Dróg jest możliwa po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (z wyprzedzeniem do 2 dni) pod numerem telefonu: 62 78 13 374
      Jednocześnie informujemy, że codziennie w godzinach 11.00-11.15 nastąpi przerwa w obsłudze interesantów, z uwagi na konieczność dezynfekcji pomieszczeń.
      Przypominamy, że obsługa klienta odbywa się z zachowaniem wymogów sanitarnych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa pracowników i klientów.
      Wszystkie osoby na terenie Urzędu zobowiązane są do:

Ogólnopolska zbiórka krwi pn. „Drogocenna krew”

Narodowe Centrum Krwi i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontynuują współpracę w zakresie honorowego krwiodawstwa. Ogólnopolska zbiórka krwi pod hasłem DROGOCENNA KREW została przedłużona do 2023r.

•  bip1

• epuap

• pomoc prawna

O przyszłości szpitali powiatowych na konferencji prasowej

• fotogaleria

Nie cichną głosy po zapowiedziach płynących z Ministerstwa Zdrowia dotyczących przejęcia szpitali powiatowych i dalszej centralizacji ochrony zdrowia. Jaka przyszłość czeka system opieki zdrowotnej w Polsce? O tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 lutego 2021 r. w Warszawie rozmawiali przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia dotyczące restrukturyzacji systemu opieki zdrowotnej budzą niepokój zarówno samorządów, jak i przedstawicieli samych szpitali. Minister Zdrowia powołał specjalny zespół do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych. W jego składzie nie ma jednak ani przedstawicieli samorządów, ani szpitali powiatowych. „Sama idea odebrania powiatom szpitali powiatowych w naszej ocenie jest propozycją diaboliczną, która prowadzi do tego, że mieszkańcy lokalnych wspólnot samorządowych nie będą mieli już żadnego wpływu na dostępność publicznych świadczeń opieki zdrowotnej a powiaty stracą tak naprawdę jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą realizować zadania z zakresu szeroko rozumianej ochrony zdrowia” – mówił podczas konferencji Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka. Zwrócił również uwagę na czas, w jakim pojawia się rządowa propozycja – dzieje się to w środku pandemii, gdy liczba zakażonych osób ciągle rośnie. Podkreślony został również fakt ogromnych nakładów finansowych, jakie na odbudowę szpitali wniosły samorządy w ostatnich dwudziestu latach.

Obaw w związku z pomysłem nie kryje też Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. To właśnie współpraca dyrektorów szpitali na poziomie regionalnym pozwoliła na sprawną walkę z pandemią. Prezes OZPSP odniósł się też do ministerialnego zespołu i wyraził zdecydowany sprzeciw prowadzeniu rozmów bez udziału samorządów i przedstawicieli szpitali. Przedstawił obawę związaną z likwidacją części szpitali.

Pomysł centralizacji szpitali powiatowych rodzi wiele znaków zapytania, wśród nich ten dotyczący dotychczasowych inwestycji samorządów w szpitale, o czym również dyskutowano podczas konferencji.

Podczas konferencji rozważano również kwestię nakładów finansowych przeznaczanych na system opieki zdrowotnej w Polsce.

Związek Powiatów Polskich przedstawił również swoją propozycję na zmiany w systemie ochrony zdrowia. W ocenie Związku, system ten na poziomie lokalnym powinien być ściśle powiązany z powiatem i przechodzić przez budżet powiatów.

Prezesi ZPP i OZPSP zaapelowali do Ministra Zdrowia o rozmowę na temat zaistniałej sytuacji. „To w regionach jest siła i naprawdę potrafimy się tu między sobą porozumieć. Proszę nie zarzucać nam rzeczy, które mijają się z prawdą” – podsumował Waldemar Malinowski.

Więcej informacji na temat konferencji prasowej dotyczącej przyszłości szpitali powiatowych znajduje się na stronie internetowej: https://wartowiedziec.pl/serwis-glowny/aktualnosci/58666-o-przyszlosci-szpitali-powiatowych-na-konferencji-prasowej-to-diaboliczna-propozycja .