• Dla Prezydenta Adamowicza, przeciw nienawiści

Wieruszów także nie jest obojętny wobec tego, co wydarzyło się w Gdańsku, 13 stycznia 2019 roku o godzinie 20.00, a także wobec tego, co wybrzmiewało wcześniej w bardzo złych słowach.

W związku z wyznaczoną datą pogrzebu Prezydenta Pawła Adamowicza, z inicjatywy Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy, właśnie w ten dzień - 19 stycznia br. o godz. 12:00 na wieruszowskim rynku, równocześnie z rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych, wybrzmią dwa utwory: „Sound of Silence” i „Modlitwa o wschodzie słońca”.

Niech to będzie krótkie, ale jednoznaczne spotkanie tych, którzy chcą uczcić pamięć zamordowanego Prezydenta i tych, którzy nie zgadzają się na język pogardy. W specjalnie wyznaczonym miejscu, przed portretem Pawła Adamowicza będzie można ustawić przyniesione znicze.

Pamiętajmy, że spotkanie będzie też wsparciem dla fantastycznej inicjatywy jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i dla jej twórcy – Jurka Owsiaka. Spotkajmy się i bądźmy razem.

• Starosta wieruszowski na Konwencie Powiatów Województwa Łódzkiego

W miniony wtorek starosta wieruszowski Andrzej Szymanek reprezentował Powiat Wieruszowski podczas Konwentu Powiatu Województwa Łódzkiego. Spotkanie samorządów z regionu odbyło się 15 stycznia br. w Starostwie Powiatu Piotrkowskiego.

Obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Powiecie Wieruszowskim

W poniedziałek 11 listopada br. w Sokolnikach odbyły się Powiatowe Obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości.  Uroczystość rozpoczęto Mszą Święta za Ojczyznę w Kościele Parafialnym p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Sokolnikach. Po mszy władze samorządowe Powiatu Wieruszowskiego, Gminy Sokolniki, poczty sztandarowe, przedstawiciele partii i jednostek organizacyjnych Powiatu Wieruszowskiego, uczniowie i mieszkańcy Sokolnik  udali się pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie złożyli kwiaty.

Przed obeliskiem przemówienie okolicznościowe  wygłosił Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek w którym min. zaznaczył , że -,, Po 123 latach zaborów dokonanych przez Austrię,  Prusy i  Rosję, po trzech wielkich nieudanych powstaniach w sercach i umysłach naszych przodków ożyła wiara w spełnienie marzeń o niepodległej Polsce. Determinacja i wola zwycięstwa przyczyniły się do upragnionego sukcesu (…)Święto Niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, ich rodzin i potomków, tych mieszkających w kraju, ale i tych, którzy z różnych przyczyn przebywają poza jej granicami. Dlatego duch patriotyzmu, jak i pamięć o wydarzeniach sprzed wielu lat muszą być stale podtrzymywane.”

Następnie wszyscy biorący udział w uroczystości udali się do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II gdzie młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. ,,Bo wolność krzyżami się mierzy”.

Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek uczestniczył również w obchodach Święta Niepodległości w Czastarach, gdzie złożył kwiaty pod ,,Dębem Wolności” oraz w Węglewicach. Inauguracją Obchodów Odzyskania Niepodległości w Węglewicach było odsłonięcie na starym cmentarzu przez Starostę Wieruszowskiego i Wójta Gminy Galewice Mariana Wojcieszaka pomnika ku czci Polskich Żołnierzy z 28 pp 10 DP por. Jana Wiśniewskiego i sierż. Władysława Sawoń poległych w Węglewicach 2 IX 1939r. Starosta Wieruszowski  wziął również udział we Mszy Św. w kościele parafialnym p.w. Św. Trójcy w Węglewicach podczas której modlono się w intencji Ojczyzny oraz odczytano apel poległych. Następnie w remizie OSP odbyła się Wieczornica pn. ,,95 lat Wolnej Polski”, przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Węglewic ,,Biała Góra”, młodzież szkolną i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Węglewicach .

W gminnych Obchodach Odzyskania Niepodległości w Mirkowie, Miasta i Gminy Wieruszów,  uczestniczyła delegacja Samorządu Powiatu  Wieruszowskiego. Przewodniczył jej Sekretarz Powiatu Stefan Pietras, który wspólnie z delegacją złożył kwiaty pod pomnikiem Chrystusa Króla, którego historia kojarzona jest z walką o niepodległość.