Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • Informacja

   W okresie od 01.07.2018 do 31.08.2018 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 700 do 1500

  • Komunikat V - ćwiczenia obronne

   Komunikat V

   (Ćwiczenia)

   O godz. 14.30 zakończyło się powiatowe ćwiczenie obronne „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych na terenie powiatu wieruszowskiego” pod kryptonimem „EWE”.

   Odbyło się wstępne podsumowanie ćwiczenia. W podsumowaniu brali udział przedstawiciele jst powiatu wieruszowskiego oraz służby, inspekcje i straże. Został przeanalizowany przebieg ćwiczeń.

   Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizacje ćwiczenia.   Podziękowania należą się naszym mieszkańcom, którzy poważnie potraktowali ćwiczenia.   Dziękujemy lokalnym mediom za rzeczowy przekaz informacji.

   W późniejszym terminie po analizie wszystkich informacji nastąpi kompleksowa ocena ćwiczenia oraz wskazanie osobom odpowiedzialnym dobrych jak i słabych stron w sytuacji zagrożenia terrorystycznego, w systemie pozamilitarnych działań obronnych na terenie powiatu wieruszowskiego.

   Rzecznik prasowy ćwiczenia

   Stefan Pietras

Rezerwat leśny "Ryś"

             Rezerwat leśny „Ryś” leży w pobliżu wsi Siedliska i Ryś. Powstał w 1977 roku. Jego powierzchnia wynosi 53,93 ha. Ochronie podlega tu stary las bukowy, rosnący na północno-wschodniej granicy zasięgu w Polsce. Tutejsze buki osiągają wiek do 150 lat, wysokość do 28 metrów i grubość do 40  cm.

            Rosną tu również niemal wszystkie rodzime gatunki drzew: dąb, olcha, jesion i świerk oraz blisko 200 gatunków roślin zielnych. W najniżej położonych częściach rezerwatu, na czarnych ziemiach wytworzonych z piasków gliniastych rośnie las wilgotny, głównie świerkowo – olszowy, a w wyższych partiach, na glebach brunatnych bory: świeży, świeży mieszany i mieszany.

            W rezerwacie „Ryś” występuje co najmniej kilka gatunków roślin chronionych takich jak: bluszcz pospolity, kruszczyk siny, kruszyna pospolita, przylaszczka pospolita, przytulia wonna i wawrzynek wilczełyko. Rezerwat, jak również otaczające go kompleksy leśne są doskonałym siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Gniazduje tu m.in. bocian czarny – ptak wyjątkowo rzadki w Polsce, zaliczany do gatunków ginących w całej Europie. Stwierdzono także występowanie takich gatunków jak: jastrząb, krogulec, uszatka (sowa uszata), myszołów, pełzarz ogrodowy, siniak, grzywacz, słowik szary, wilga i puszczyk. Licznie występuje tu żaba trawna oraz ryjówka aksamitna, wiewiórka pospolita i łasica.

Script logo StudioStrona.pl