Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa

Szlak Rekreacyjny „Wokół Wieruszowa”

Szlak Rekreacyjny wokół Wieruszowa to znakowany na zielono szlak rowerowy mający kształt pętli prowadzącej przez najbliższe okolice Wieruszowa, w tym: Mieleszynem, Przywory, Czastary, Jaśki, Stary Ochędzyn i Pieczyska.

 W Starym Ochędzynie warto zwiedzić drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny. Świątynię tą wzniesiono w XV/XVI stulecia, a w 1922r. wydłużono od strony zachodniej. Budynek kościoła nakrywa dach gontowy z szerokim okapem nad prezbiterium, wspartym na filarach. We wnętrzu świątyni uwagę zwracają przede wszystkim: późnorenesansowy ołtarz główny z późnogotyckimi rzeźbami z początku XVI w., ołtarze boczne z XVII i XVIII stulecia., barokowy krucyfiks w prawym ołtarzu oraz rzeźby barokowe na belce tęczowej. Obok kościoła stoi murowana brama –dzwonnica wzniesiona w latach 1925-26 oraz –również murowana – plebania z 2 poł. XIX w., kryta dachem czterospadowym. Na skraju lasu przy szlaku rowerowym „Wokół Wieruszowa” wisi kapliczka z obrazkiem Matki Boskiej
i napisem: „Przechodniu! Pochyl czoło przez tym miejscem, które uświęcone krwią wylaną
o wolność Polski. W tym miejscu zginął dowódca oddziału powstańczego w 1863r. Browarski z Piwonic k. Kalisza. Za Wiarę i Wolności.”

Z kolei na cmentarzu parafialnym w Starym Ochędzynie znajduje się grobowiec żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939r.

Script logo StudioStrona.pl