• Informacja

W okresie od 01.07.2018 do 31.08.2018 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 700 do 1500

Komunikat V

(Ćwiczenia)

O godz. 14.30 zakończyło się powiatowe ćwiczenie obronne „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych na terenie powiatu wieruszowskiego” pod kryptonimem „EWE”.

Odbyło się wstępne podsumowanie ćwiczenia. W podsumowaniu brali udział przedstawiciele jst powiatu wieruszowskiego oraz służby, inspekcje i straże. Został przeanalizowany przebieg ćwiczeń.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizacje ćwiczenia.   Podziękowania należą się naszym mieszkańcom, którzy poważnie potraktowali ćwiczenia.   Dziękujemy lokalnym mediom za rzeczowy przekaz informacji.

W późniejszym terminie po analizie wszystkich informacji nastąpi kompleksowa ocena ćwiczenia oraz wskazanie osobom odpowiedzialnym dobrych jak i słabych stron w sytuacji zagrożenia terrorystycznego, w systemie pozamilitarnych działań obronnych na terenie powiatu wieruszowskiego.

Rzecznik prasowy ćwiczenia

Stefan Pietras

Szlak Wokół Mieleszyna – długość 13 km

Szlak „Wokół Mieleszyna” oznakowany na pomarańczowo to dwie pętle: Pętla Zachodnia i Pętla Wschodnia oraz dwa łączniki: Łącznik Zachodni i Łącznik Wschodni. Pętla Zachodnia to szlak usytuowany w pobliżu malowniczego obszaru chronionego „Dolina Prosny”. „Dolina Prosny” jest transgranicznym obszarem chronionym, rozciągającym się na pograniczu województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Rzeka w znacznej części nieregulowana - meandruje, co wyraża się występowaniem wklęsłych brzegów podciętych przez erozję boczną. Roślinność rozwijająca się w wodach Prosny wskazuje duże zróżnicowane fizjonomiczne, co warto zobaczyć. W dalszej części szlaku kierując się brzegiem Młynówki mijamy młyn Chobot. Do zamknięcia pętli w pięknych kompleksach leśnych.

Łącznik Zachodni to szlak konny prowadzący od gospodarstwa agroturystycznego do węzła szlaku rowerowego Przywory – Wieruszów oznaczonego na zielono. W dalszej części szlak wiedzie przez drogi polne i łąki na zachód dojeżdżając do pętli zachodniej.

Pętla Wschodnia to szlak wiodący przez las, mijając drogę Stary Ochędzyn – Mieleszynek kierujemy się do wsi Nalepa. Przejeżdżając przez wieś Nalepa jedziemy szlakiem rowerowym Żdzary – Czastary oznaczonym na czerwono do drogi Wieruszów - Parcice. Kierując się na północ szlak Pętli Wschodniej „Wokół Mieleszyna” został skomunikowany ze szlakiem konnym Czastary – Szklarki. Przy drodze Mieleszynem – Stary Ochędzyn trasa szlaku pokrywa się ze szlakiem rowerowym Przywory – Mieleszynem oznaczony kolorem zielony, który towarzyszy nam na długości 1500m. Dalsza część szlaku usytuowana jest
w kompleksach leśnych , kierując się do drogi Wieruszów – Parcice znajduje się miejsce,
w którym warto się zatrzymać.