25 lat Samorządu Powiatu Wieruszowskiego

Powiat Wieruszowski obchodzi 25‒lecie istnienia. Z tej okazji 23 marca 2024 roku w sali bankietowej "Pod Różą" w Wieruszowie odbyła się uroczysta jubileuszowa gala. Sala wypełniła się radnymi obecnymi i byłymi, przedstawicielami poszczególnych gmin i instytucji oraz zaproszonymi gośćmi.

Oficjalna część obchodów 25‒lecia Samorządu Powiatu Wieruszowskiego rozpoczęła się uroczyście odśpiewanym Mazurkiem Dąbrowskiego. Następnie zgromadzonych na wydarzeniu powitał Starosta Wieruszowski Stefan Pietras.

Specjalnym gościem był Janusz Tomaszewski, wicepremier i minister MSWiA, posiadający tytuł "Zasłużonego dla Powiatu Wieruszowskiego", który przybliżył ważne wydarzenia w dziejach naszego kraju dotyczące samorządności.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Andrzeja Szymanka Starosty Wieruszowskiego w latach 2002‒2022, który przypomniał tworzenie struktur Powiatu Wieruszowskiego.

Starosta Wieruszowski Stefan Pietras w swoim wystąpieniu podkreślił, że 25 lat działalności Samorządu Powiatu Wieruszowskiego to oddane do użytku nowe obiekty czy zrealizowane inwestycje, powstanie nowych ośrodków, wydziałów, współpraca z lokalnymi samorządami  a przede wszystkim – ogrom pracy na rzecz lokalnych społeczności. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie pozyskiwane środki zewnętrzne, które  pozwoliły przez ostatnie 25 lat na budowę i rozwój sieci dróg, budowę i modernizację obiektów użyteczności publicznej czy realizację wielu projektów, w których uczestniczą dziś mieszkańcy powiatu.

Podczas jubileuszu Prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich – Andrzeja Płonkę reprezentował  Józef Swaczyna ‒ Starosta Strzelecki, przewodniczący komisji rewizyjnej ZPP, który wręczył wyróżnienia Związku Powiatów Polskich dla Starosty Wieruszowskiego  Stefana Pietrasa i Przewodniczącego Rady Powiatu Wieruszowskiego Andrzeja Żórawia.

Podczas jubileuszu wręczono także pamiątkowe statuetki z okazji 25‒lecia. W sposób szczególny wyróżniono przedstawicieli jednostek organizacyjnych powiatu a także pracowników z 25‒letnim stażem pracy.

Uroczystość artystycznie uświetnili uczniowie i absolwenci LO: Ewa Wabnic i Martyna Domal. Na gali wystąpili też Artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie: Alicja Witomska i Tomasz Wojan, który jest absolwentem LO w Wieruszowie.