Dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na terenie powiatu wieruszowskiego – budowa drogi dla pieszych”

W ramach wniosku pn. „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na terenie powiatu wieruszowskiego – budowa drogi dla pieszych” realizowane będzie następujące zadanie:

Przebudowa drogi powiatowej nr 4704 E w m. Jutrków, polegająca na budowie drogi dla pieszych wraz z odwodnieniem

Przebudowa drogi powiatowej nr 4704E w miejscowości Jutrków polegać będzie na budowie jednostronnej drogi dla pieszych wraz z odwodnieniem, zlokalizowanej po lewej stronie o długości 140 m. Zadanie obejmuje wykonanie odwodnienia jezdni poprzez zarurowanie rowu otwartego wraz z jego zasypaniem, budowę drogi dla pieszych, elementy zabezpieczające ruch pieszych. Droga dla pieszych o szerokości 1,8 m i długości 140 m, wykonana zostanie z kostki o grubości 8 cm. Obramowana zostanie obrzeżami betonowymi oraz krawężnikiem betonowym. Kostka zostanie ułożona na warstwie podsypki cementowo piaskowej, po wcześniejszym wykonaniu podbudowy z kruszywa łamanego oraz osadzeniu obrzeży na ławie betonowej. W miejscach styku chodnika z jezdnią zostanie on ograniczony krawężnikiem betonowym, na ławie betonowej. Zjazdy zostaną dostosowane do istniejących warunków terenowych. Ich szerokość będzie się wahać w przedziale od 3,5 do 5,5m i nie przekroczy szerokości jezdni w miejscu zjazdu. Od strony jezdni zjazdy zostaną ograniczone krawężnikami najazdowymi, osadzonymi na ławach betonowych. Projektuje się kanały deszczowe z rur i kształtek kielichowych z tworzyw sztucznych. Na kanale odwodnienia projektuje się studnie kanalizacyjne. Ponadto, zaprojektowano studzienki rewizyjne niewłazowe oraz studzienki wpustów deszczowych. Jako zwieńczenie studzienek wpustów ulicznych zaprojektowano wpusty krawężnikowe – licowane z powierzchnią projektowanego chodnika. Konstrukcja wpustu bez elementów zlokalizowanych w jezdni (tj. wpust z dopływem bocznym). W celu ochrony odbiornika przed zanieczyszczeniem pochodzącym z powierzchni utwardzonych zlewni, zaprojektowano układ podczyszczania składający się z osadnika zintegrowanego z separatorem substancji ropopochodnych. Projektuje się również montaż elementów zabezpieczających ruch pieszych w postaci barier chodnikowych blokujących U11A. Balustrady będą wykorzystywane do kanalizowania ruchu pieszych na ciągach komunikacyjnych. Celem zastosowania balustrad jest powstrzymywanie oraz zabezpieczanie pieszych.

Wartość zadania: 187 622,24 zł

Wysokość dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 103 192,00 zł

Wkład własny: 84 430,24 zł

Data pod  pisania umowy o dofinansowanie: 18 października 2023 r.