Dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – „Przebudowa drogi powiatowej nr 4708E Galewice – Głaz”

Zadanie obejmuje przebudowę drogi powiatowej nr 4708E Galewice – Głaz na długości 960 m. Zaprojektowano bitumiczną konstrukcję nawierzchni jezdni. W ciągu drogi zaprojektowano chodnik szerokości 2 m o nawierzchni bitumicznej. Chodnik zostanie oddzielony od jezdni krawężnikiem betonowym wyniesionym ponad jezdnię. Pobocza drogi o szerokości 1 m zostaną utwardzone kruszywem łamanym. Odwodnienie drogi realizowane będzie za pomocą spadków podłużnych i poprzecznych do przyległych rowów otwartych za pomocą kanalizacji deszczowej. Zaprojektowano bariery U-12a, poziome oznakowanie jezdni wykonane jako malowanie grubowarstwowe oraz oznakowanie pionowe. W miejscu zmiany przebiegu chodnika zaprojektowano oznakowane przejście dla pieszych.

Przebudowa drogi znacząco poprawi jej stan techniczny, płynność i bezpieczeństwo ruchu kołowego i rowerowo-pieszego. Upłynnienie ruchu zmniejszy częstość występowania zatorów ulicznych, co spowoduje znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i przyczyni się do wsparcia ochrony środowiska. Inwestycja wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców, wsparcie wielofunkcyjnego rozwoju obszaru oraz stworzenie warunków rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Pozytywnie oddziałuje na lokalizację zarówno zabudowy mieszkaniowej, siedlisk rolniczych oraz tworzenie terenów inwestycyjnych.

Przewidywana wartość zadania: 4 959 438,00 zł.

Wysokość dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: w roku 2024 – 909 600,00 zł oraz w roku 2025 – 2 066 062,00 zł.

Wkład własny: 1 983 776,00 zł.