• Informacja

W okresie od 01.07.2018 do 31.08.2018 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 700 do 1500

• KOMUNIKAT w sprawie spalania odpadów w piecach

Spalanie odpadów, w szczególności: odpadów z tworzyw sztucznych, odpadów płyt wiórowych oraz opakowań po środkach ochrony roślin, poza instalacjami do tego celu przeznaczonymi, dla których prowadzący te instalacje posiada wymagane pozwolenia, jest zabronione. Wynika to z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 992 ze zm.), który stanowi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów.Takich wymagań nie spełnia jednak piec zainstalowany w gospodarstwie domowym (np. c.o.). Nie wolno zatem spalać odpadów w paleniskach domowych osób fizycznych

Kościół św. Anny w Ochędzynie Starym

Drewniany kościół parafialny pw. św. Anny w Ochędzynie Starym wzniesiono w XV/XVI stuleciu – jest to najstarsza z zachowanych świątyń drewnianych na terenie powiatu wieruszowskiego.

W 1922 roku, gdy wieś stała się samodzielną parafią kościół ten wydłużono od strony zachodniej, podniesiono na fundament z cegły i oszalowano. Kościół w Ochędzynie Starym jest budowlą jednonawową przykrytą dwuspadowym dachem gontowym z szerokim okapem na prezbiterium, wspartym na filarach. W świątyni uwagę zwracają przede wszystkim: późnorenesansowy ołtarz główny, w którym znajduje się późnogotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć z początku XVI wieku oraz dwie, równie stare figury św. Barbary i św. Katarzyny.

Na wyposażenie świątyni składają się również interesujące ołtarze boczne z XVII i XVIII stulecia, barokowy krucyfiks w prawym ołtarzu oraz rzeźby barokowe na belce tęczowej. Obok kościoła stoi murowana brama – dzwonnica wzniesiona w latach 1925-26 oraz stojąca po przeciwnej stronie drogi, również murowana plebania z 2 poł. XIX wieku.