• Informacja

W okresie od 01.07.2018 do 31.08.2018 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 700 do 1500

Komunikat V

(Ćwiczenia)

O godz. 14.30 zakończyło się powiatowe ćwiczenie obronne „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych na terenie powiatu wieruszowskiego” pod kryptonimem „EWE”.

Odbyło się wstępne podsumowanie ćwiczenia. W podsumowaniu brali udział przedstawiciele jst powiatu wieruszowskiego oraz służby, inspekcje i straże. Został przeanalizowany przebieg ćwiczeń.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizacje ćwiczenia.   Podziękowania należą się naszym mieszkańcom, którzy poważnie potraktowali ćwiczenia.   Dziękujemy lokalnym mediom za rzeczowy przekaz informacji.

W późniejszym terminie po analizie wszystkich informacji nastąpi kompleksowa ocena ćwiczenia oraz wskazanie osobom odpowiedzialnym dobrych jak i słabych stron w sytuacji zagrożenia terrorystycznego, w systemie pozamilitarnych działań obronnych na terenie powiatu wieruszowskiego.

Rzecznik prasowy ćwiczenia

Stefan Pietras

Zespół dworski Sczanieckich w Lubczynie

W Lubczynie, wsi leżącej w malowniczej dolinie Prosny znajduje się dawny zespół dworski Sczanieckich, którego dominantę stanowi neoklasycystyczny dwór z 1913 r. z tarasami od wschodu i północy, kryty dachem łamanym z facjatkami.

W obrębie zespołu stoją również liczne zabudowania gospodarcze z 1 poł. XX w. Dwór w Lubczynie otoczony jest zabytkowym parkiem o powierzchni 4,7 hektara.

Sam dwór jest dziś siedzibą ośrodka łowieckiego „Pałac Lubczyna”, nastawionego głównie na turystykę łowiecką i agroturystykę.