• Informacja

W okresie od 01.07.2018 do 31.08.2018 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 700 do 1500

• KOMUNIKAT w sprawie spalania odpadów w piecach

Spalanie odpadów, w szczególności: odpadów z tworzyw sztucznych, odpadów płyt wiórowych oraz opakowań po środkach ochrony roślin, poza instalacjami do tego celu przeznaczonymi, dla których prowadzący te instalacje posiada wymagane pozwolenia, jest zabronione. Wynika to z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 992 ze zm.), który stanowi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów.Takich wymagań nie spełnia jednak piec zainstalowany w gospodarstwie domowym (np. c.o.). Nie wolno zatem spalać odpadów w paleniskach domowych osób fizycznych

Kościół św. Piotra i Pawła w Lututowie

Murowany kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła w Lututowie wzniesiono w latach 1910 – 17 w stylu neoromańsko-mauretańskim. Projektantem kościoła był J. Wojciechowski.

Tę trójnawową świątynię z dwiema wieżami wzniesiono staraniem proboszcza Kazimierza Ucieklaka, honorowego kanonika kaliskiego. Świątynię konsekrował w 1927 r. biskup częstochowski Teodor Kabina.

We wnętrzu zachował się renesansowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej koszulce, malowany na płótnie z końca XVIII w. W kościele warto również zwrócić uwagę na ołtarz boczny z końca XVIII w. utrzymany w konwencji baroku, wykonany z polichromowanego drewna zdobionego snycerką, barokowy ołtarz „Ukrzyżowania” z 2. poł. XVIII w. neobarokową kamienną chrzcielnicę z czarnego kamienia z misą i pokrywą miedzianą, neogotycką drewnianą ambonę (ok. 1920 r.) zdobioną snycerką, również neogotycki prospekt organowy (ok. 1930 r.) z drewna polichromowanego oraz dawny krzyż procesyjny (obecnie ołtarzowy), metalowy z 1877 r.

W przyziemiu prawej wieży znajduje się tablica epitafijna Biernackich z wmurowaną kulą armatnią z 1812 roku. Tablica ta upamiętnia m.in. generała Józefa Biernackiego, uczestnika wojen napoleońskich.