Pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej uruchomiony został program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką".
Celem programu, którego efektem jest ogólnodostępna internetowa baza straty.pl, jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta. Program ten przywraca nazwiska wszystkim możliwym dziś do zidentyfikowania ofiarom i osobom represjonowanych, które we wrześniu 1939 r. były obywatelami II RP.
Ogólnodostępna baza danych o ofiarach i osobach represjonowanych, otwiera możliwości odnalezienia po wielu latach informacji o zaginionych w czasie wojny, poznania prawdy o ich ostatnich chwilach, dotarcia do dokumentów, które wcześniej dostępne były tylko dla wąskiego grona zainteresowanych historyków.
Dzięki zebraniu informacji w jednym miejscu w formie bazy danych (kartoteki osobowej) – możliwe będzie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy o stratach, która do tej pory w większości opiera się na danych szacunkowych oraz przedstawienie całości strat w rozbiciu na ich poszczególne przyczyny.
Do bazy wprowadzane są informacje o ofiarach (osobach, które poniosły śmierć w wyniku bezpośrednich działań wojennych lub represji) oraz o osobach represjonowanych (więzionych, wywiezionych na roboty, wysiedlonych, zmuszonych do ukrywania się, dzieciach pozbawionych opieki).
Temu celowi służy szczegółowo opracowany kwestionariusz, który można wypełnić on-line lub pobrać ze Starostwa Powiatowego w Wieruszowie, ul. Rynek 1-7, 98-400 Wieruszów, pok. 19 (parter) i wypełniony przesłać na adres obecnego realizatora programu: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, ul. E. Orzeszkowej 31/35, 91-479 Łódź.
Baza jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych pod adresem www.straty.pl
Zapraszamy do obejrzenia spotu informującego o projekcie: